venso
04 دی 1401 - 23:46

موضوع انتخابات تناسبی به صورت طرحی مجزا در کمیسیون مطرح و بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: موضوع انتخابات تناسبی به صورت طرحی مجزا در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بررسی می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در گفت‌وگویی در تشریح جلسه امروز (یکشنبه، 4 دی) کمیسیون متبوع خود، اظهار کرد: بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در دستورکار کمیسیون بود، کلیات این طرح در صحن علنی رد شده بود که با استناد به ماده 130 آیین نامه داخلی مجلس و بنا به درخواست 50 نماینده، طرح مذکور مجدد به کمیسیون امور داخلی کشور ارجاع داده شد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حدود 200 پیشنهاد، ابهام و شبهات در کمیسیون مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت، برخی پیشنهادات تصویب شد که بیشتر ویرایشی و اصلاح ادبیات قانون نویسی بود.

وی بیان کرد: مهمترین اصلاح صورت گرفته حذف انتخابات تناسبی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس است، این موضوع مهمترین دلیل رد کلیات طرح در صحن علنی بود. مقرر شد موضوع انتخابات تناسبی به صورت طرحی مجزا در کمیسیون مطرح و بررسی شود.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اظهار داشت: همچنین مقرر شد استانداران، فرمانداران، شهرداران و بخشدارانی که می خواهند در حوزه انتخابیه ای که مسئول هستند اعلام کاندیداتوری کنند 6 ماه پیش از ثبت نام اولیه استعفا دهند. در ضمن اگر فردی در پیش ثبت‌نام، نام نویسی نکند نمی تواند در ثبت نام اصلی اعلام کاندیداتوری کند. طرح با اعلام اصلاحات جدید به هیات رئیسه مجلس ارسال شد تا در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار گیرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 934164